Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку
1
Головна сторінкаКарта сайтуДопомога 17 травня 2022 Українська3English

\
\
\
\
\
\
Про відповідальність за невиконання рішень арбітражного суду (Інформаційний лист Вищого арбітражного суду України від 14.03.2000 № 01-8/108) 14.03.2000 Друкувати

Арбітражні суди України

 

Відповідно до статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість рішень суду. Обов'язковість виконання рішень, ухвал, постанов арбітражного суду віднесено також до принципів організації і діяльності названого суду (стаття 4 Закону України «Про арбітражний суд»). Статтею 115 Арбітражного процесуального кодексу України передбачено, що рішення, ухвала, постанова арбітражного суду підлягають обов'язковому виконанню підприємствами, установами, посадовими особами.

Водночас арбітражна практика свідчить про те, що у багатьох випадках підприємства, установи, організації та їх посадові особи ухиляються від виконання рішень арбітражних судів, що завдає шкоди правам і охоронюваним законом інтересам юридичних та фізичних осіб, призводить до тяганини і зайвого листування і зрештою не додає авторитету судовим органам.

З огляду на викладене вважаємо за необхідне звернути увагу арбітражних судів на необхідність послідовного застосування щодо підприємств, установ та організацій, які ухиляються від виконання рішення, ухвали, постанови арбітражного суду, заходів відповідальності, зазначених у статті 119 Арбітражного процесуального кодексу України. У вирішенні відповідних питань слід керуватися роз'ясненням президії Вищого арбітражного суду України від 19.03.93 №01-6/482 «Про практику застосування статті 119 Арбітражного процесуального кодексу України».

Якщо застосування такої відповідальності не тягне за собою бажаних наслідків, арбітражним судам слід виходити з того, що згідно зі статтею 1764 Кримінального кодексу України умисне невиконання посадовою особою рішення, ухвали чи постанови суду або перешкодження їх виконанню карається штрафом від двохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.

З огляду на вимоги цієї норми та частини четвертої статті 90 Арбітражного процесуального кодексу України, а також роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 02.12.92 № 01-6/1444 «Про практику застосування статті 90 Арбітражного процесуального кодексу України» арбітражним судам необхідно враховувати таке.

Посадовими особами, які повинні виконувати судові рішення, є, зокрема, державні виконавці, керівники та інші посадові особи різних підприємств, установ та організацій.

Відповідно до статті 112 Кримінально-процесуального кодексу України попереднє слідство у справах про злочин, передбачений статтею 1764 Кримінального кодексу України, провадиться слідчими прокуратури.

Отже за наявності у арбітражного суду даних про умисне невиконання відповідною посадовою особою судового рішення, ухвали чи постанови після застосування заходів, передбачених статтею 119 Арбітражного процесуального кодексу України, йому слід вирішувати питання про надіслання відповідного повідомлення до органу прокуратури.

Заступник Голови Вищого

арбітражного суду України А.Осетинський

« Повернутись до всіх матеріалів групи