Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку Клікніть, щоб перейти на головну сторінку
1
Головна сторінкаКарта сайтуДопомога 24 вересня 2020 Українська3English

\
\
\
\
\
\
Інформаційне повідомлення 17.05.2011 Друкувати

13 травня 2011 року у Вищому господарському суді України відбувся "круглий стіл" для представників засобів масової інформації "Аналіз судової практики при розгляді справ, пов'язаних із кредитуванням".

У своєму виступі Секретар першої судової палати ВГСУ - Кот Олександр Васильович, звернув увагу присутніх на те, що, на жаль, банки не завжди використовують надані чинним законодавством широкі можливості, зокрема, для контролю фінансового стану позичальників на етапі прийняття рішення про видачу кредиту.

Водночас Олександр Кот відзначив негативний вплив на кредитні відносини недосконалої законодавчої бази, яка є причиною неоднозначного тлумачення та застосування норм права. "Від цього суттєво потерпає і практика застосування законодавчих актів господарськими судами, перед якими через недосконалість правового регулювання господарських відносин постають надзвичайно складні питання у розгляді справ," - зазначив Секретар палати. У зв'язку з цим ВГСУ ініціює внесення ряду змін до Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про банки і банківську діяльність", "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як свідчить судова практика, при укладенні кредитних договорів часто не дотримуються вимоги Господарського кодексу України щодо змісту кредитного договору, техніко-економічного обґрунтування кредитного заходу, наявності гарантій платоспроможності та забезпечення виконання зобов'язань за договором позики, контролю банку за використанням кредиту тощо.

Олександр Кот у своєму виступі також навів статистичні дані. Так, Вищим господарським судом України в 2010 році було розглянуто 1706 скарг за участю банків, проти 631 скарги у 2008 році та 925 - у 2009 році.

У січні-квітні 2011 року господарськими судами задоволено 82 % заявлених позовних вимог цієї категорії справ та присуджено до стягнення 6,1 млрд. грн.

Суддя Вищого господарського суду України - Шевчук Світлана Ростиславівна зупинилася на найбільш проблемних питаннях з розгляду спорів, зокрема, способах повернення кредитних коштів; можливостях в одному провадженні стягувати кошти за кредитним договором та за договором поруки; зверненнях стягнення на майно, передане в іпотеку або заставу шляхом визнання права власності на нього; правомірність звернення стягнення на заставлене рухоме майно на підставі виконавчого напису нотаріуса тощо.

Під час "круглого столу" відбулося жваве обговорення такої актуальної на сьогодення теми. Більше десятка питань було поставлено суддям. Зокрема, присутніх цікавили випадки вирішення справ щодо звернення стягнення на предмет іпотеки одночасно зі стягненням заборгованості за кредитним договором; чи повинен банк платити проценти за користування грошовими коштами клієнта у разі відсутності в договорі банківського рахунку умов щодо розміру процентів; щодо можливості нарахування інфляційних у разі, якщо грошове зобов'язання  визначено в іноземній валюті та багато інших.

 

 

Відділ

міжнародно-правового співробітництва

та зв'язків зі ЗМІ

« Повернутись до всіх матеріалів групи