Вищий господарський суд України
№47 (1086)"Закон і Бізнес". Ефективність на підгрунті років Віктор ТАТЬКОВ: «Система господарських судів створена на фундаменті, що будувався впродовж багатьох десятиріч» 26.11.2013

Вищий господарський суд відзначив 90 років з часу створення арбітражної системи, яка згодом перетворилася на систему господарських судів. З нагоди пам'ятної дати законники запросили суддів-ветеранів, аби разом згадати пройдений шлях.

Від арбітрів до суддів

На урочистий захід 19 листопада завітали судді у відставці, які довго працювали в системі арбітражу й не лише спостерігали за її еволюцією, а й зробили свій внесок у перетворення. Розпочався урочистий захід з відвідання музею господарських судів, де законники могли поглянути, який шлях пройшла система, та пригадати його найважливіші етапи.

Про головні періоди розвитку юрисдикції у своєму виступі розповів голова Вищого господарського суду Віктор Татьков. Він відзначив, що днем її створення вважається 21 лис­топада 1922 року, коли була прийнята постанова Ради Народних Комісарів УСРР «Про порядок вирішення майнових спорів між державними установами та підприємствами». В.Татьков розповів про етапи формування, які арбітражна система пройшла в радянські часи. Так, у період з 1922 до 1931 року діяли арбітражні комісії, які вирішували майнові спори, що виникали між суб'єктами господарювання.

З початку 30-х років минулого століття на зміну арбітражним комісіям прийшли державні та відомчі арбітражі. У цей час головним завданням Держарбітражу УСРР було розв'язання майнових спорів між підприємствами, установами та організаціями, згодом до повноважень було додано розгляд спорів, пов'язаних із постачанням продукції.

Наступний етап в історії арбітражно-судової системи розпочався в 1959 році, коли було посилено її роль в управлінні народним господарством.

В.Татьков наголосив, що з 1922 до 1991 року арбітраж пройшов складний шлях формування, зміцнився вже в незалежній Україні та трансформувався в систему господарських судів. «Система господарських судів створена на фундаменті, що будувався впродовж багатьох десятиріч», - зазначив голова ВГС.

Чергова суттєва реформа відбулась у 1988 році, коли арбітраж було виведено з підпорядкування органів управління й затверджено як самостійну систему. У цей же час рішення Держарбітражу УРСР стали остаточними й не підлягали перегляду керівними органами республіки.

Становлення арбітражу як виду судової юрисдикції починається з 4 червня 1991 року, коли було ухвалено закон «Про арбітражний суд України». Таким чином, зазначив В.Татьков, сформувалася самостійна система арбітражних судів. «Зараз це може сприйматись як констатація загальновідомих фактів, але тоді вони розцінювались як кардинальні зміни. Практично з цього часу намітилися риси спеціалізації суду. Україна була першою серед республік СРСР, де було прийнято такий закон і встановлено по-справжньому демократичні норми господарського судочинства», - наголосив очільник ВГС.

За словами В.Татькова, слід віддати належне керівництву Вищого арбітражного суду, якому вдалося зберегти систему й колектив державних арбітрів, адже саме це дало змогу швидко рухатися вперед.

«За 90 років своєї діяльності арбітражно-судова система витримала перевірку часом і довела спроможність забезпечити захист прав суб'єктів господарювання, їх рівність перед законом, стала важливим чинником суспільного життя. Сьогодні господарські суди викристалізувалися в ефективну спеціалізовану ланку судової системи, яка забезпечує не лише захист економічних інтересів кожного суб'єкта гос­подарювання, а й активно впливає на формування нових економічних відносин у державі», - окреслив пройдений арбітражно-судовою системою шлях В.Татьков.

Право на нагороду

Відповідно до чинного законодавства судді не мають права на отримання державних нагород, але це не поширюється на законників у відставці. Тому «господарники» скористалися нагодою та в урочистій атмосфері відзначили тих, хто впродовж довгого часу працював на розвиток юрисдикції.

Також у суді відзначили своїх ветеранів нагородами. Зокрема, було виготовлено спеціальну медаль ВГС із нагоди 90-річчя утворення арбітражно-судової системи.

Як зауважив колишній очільник ВГС, а нині народний депутат Дмитро Притика, дуже важливо, що в суді підтримують традиції та з повагою ставляться до тих людей, які впродовж довгого часу працювали в спеціалізованих судах. «Хто не знає історії, той не може сподіватися на гарне майбутнє», - переконаний парламентар.

Колективу, в якому довелося довгий час працювати, подякував Сергій Демченко, який також раніше очолював ВГС. Він відзначив, що в кожній отриманій ним нагороді є значна заслуга колег, оскільки завжди відзначають роботу всієї системи.

Не лише отримав відзнаку, а й вручав подарунки цього дня колишній перший заступник голови ВГС Микола Тітов. Він подарував музею суду кілька свої праць, написаних після виходу у відставку, довівши, що після завершення суддівської кар'єри робота не завершується, розпочинається її новий етап.