Вищий господарський суд України
№17 (1107)"Закон і Бізнес". Турботи «господарників». РСГС виявила потенційну загрозу впливу Держказначейства на служителів Феміди 26.11.2013

Рада суддів господарських судів на засіданні прийняла низку рішень, серед яких внесення подання до Вищої ради юстиції щодо призначення суддів на адмінпосади. Якщо деякі кандидати отримали бажані рекомендації без бою, то інші конкурували з колегами по цеху. Крім того, РСГС заслухала інформацію щодо результатів вивчення організації діяльності господарських судів, спробувала розібратись у питанні оцінки виконання головбухами судів своїх повноважень й створила робочу групу для вивчення організації діяльності Севастопольського апеляційного господарського суду.

 

«Резервні» кандидати

Традиційно на початку засідання РСГС вирішувала кадрові питання, зокрема, щодо зарахування претендентів на портфелі керівників до резерву. Так, рада своїм одностайним рішенням зарахувала до кадрового резерву заступника голови ВГС Вік­тора Москаленка, який обіймає цю посаду вже 10 років. Кандидат поділився з членами ради своїми подальшими планами: «Якщо довірите мені таку посаду, вважатиму обов'язком прикласти свій досвід, вміння і закінчити роботу над розпочатими проектами, зокрема Господарського процесуального кодексу».

Закінчився термін повноважень голови Господарського суду Житомирської області. Єдиним кандидатом, що перебував у резерві на заміщення цієї посади та висловив бажання зайняти її повторно, виявився Володимир Бобрович, що працює суддею понад 20 років. «Володимир Миколайович перебуває на своєму місці!» - висловив переконання голова РСГС Олександр Удовиченко.

Надія Ващиліна, яка має досвід роботи суддею понад 34 роки й очолює Господарський суд Закарпатської області з 1984 року, також отримала рекомендацію РСГС. Крім неї, кандидатами на цю посаду в кадровому резерві значилися два її заступники. Втім, вони «відкликали» свої кандидатури, побажавши залишитись на займаних посадах.

Збереже посаду й заступник голови Господарського суду Полтавської області Сергій Білоусов. До його роботи претензій у членів ради не було. Так само як і до заступника голови Господарського суду Хмельницької області Юрія Олійника, який понад 15 років присвятив служінню Феміді. «Голова суду й колектив дуже рекомендували», - зауважив з цього приводу О.Удовиченко.

До цих кандидатів на адмінпосади в членів РСГС не виникало жодних запитань, хіба що - схвальні відгуки про їх роботу.

Слівце про діяльність...

Якщо деяким служителям Феміди вдалось отримати бажані рекомендації з легкістю, то інші конкурували з колегами по цеху.

Так, закінчився строк повноважень заступника голови Господарського суду Миколаївської області  Людмили Васильєвої. Крім неї, до кадрового резерву на цю посаду записані її колеги - Ольга Смородінова, Володимир Міщенко, Наталія Семенчук і Олександр Ткаченко. Двоє останніх поки що відмовились від намірів посісти цю посаду. Тож конкуренція розгорнулась між діючим заступником суду та двома її колегами.

Кожному з кандидатів дали час, аби «представити» свою роботу, поінформувати про виконувані функції й переконати членів РСГС обрати саме його.

Так, на питання голови РСГС щодо проблем в організації діяльності суду Л.Васильєва повідомила, що таких питань немає, адже є «гарне порозуміння як з головою суду, так і з суддями та апаратом».

Говорячи про свою діяльність, суддя цього ж храму Феміди В.Міщенко повідомив, що стало набагато більше організаційної роботи та й приміщення суду «на всіх не вистачає». Крім того, на його думку, слід «підтягнути» помічників до належного рівня. «Я в загальному суді цим займався й проявлятиму цю ініціативу незалежно від посади», - зауважив претендент.

Прикметно, що В.Міщенко став єдиним кандидатом, якому члени РСГС ставили безліч запитань. Зокрема, останніх цікавило, яким чином володар мантії буде «підтягувати» помічників. На переконання кандидата, слід проводити заняття й навчати помічників готувати проекти рішень. Утім, тут не обійшлося і без гумору. «Один з суддів, характеризуючи свого помічника, сказав: «У мене такий гарний помічник, який готує судові рішення, що я навіть їх не читаю», - пожартував В.Москаленко, додавши при цьому: - Щоб такого не було!»

Дещо іншими аргументами спробувала переконати членів РСГС О.Смородінова. Основний напрямок організаційної роботи вона вбачає в тому, аби рішення залишалися без змін. «Колективу треба якомога частіше збиратися й розглядати ті питання, які є проблемними. Щоб думка була однаковою...» - переконана суддя.

Однак урешті-решт члени РСГС вирішили, що підстав для зміни одного з керівників цього суду немає і рекомендували Вищій раді юстиції залишити на посаді Л.Васильєву. «Сподіваюся, що й надалі в суді буде хороша, дружня атмосфера, - відзначив голова РСГС і додав: - Усі кандидати гідні, але ми маємо обрати одного!»

Короткий екскурс

Члени РСГС провели перевірки організації діяльності Рівненського апеляційного господарського суду та госпсудів Житомирської, Хмельницької та Рівненської областей. Це, на думку «господарників», має стимулювати служителів Феміди до кращої роботи й обміну досвідом.

Говорячи про результати вивчення організації діяльності Господарського суду Рівненської області, член РСГС, Тетяна Оленич з Господарського суду Чернігівської області відзначила, що враження від суду склалося дуже позитивне, особливих зауважень не виникло. Та й в установі вчаться на чужих помилках, щоквартально на зборах аналізують дотримання процесуальних строків розгляду справ. Утім, підкреслила Т.Оленич, «умови для роботи не надто комфортні».

Аналогічна ситуація і в Господарському суді Житомирської області. Так, член РСГС Юрій Власов зауважив, що будівля суду - у непоганому стані, але в ній наразі розташовані два суди. Як наслідок, на 20 суддів припадає лише 4 зали засідань, що, без сумніву, замало. На його переконання, слід посилити контроль за роботою апарату суду, зокрема, щодо обліку планів робіт, документів та ознайомлення суддів з ними.

Відповідаючи на запитання, чи впорався Рівненський апеляційний господарський суд з поставленими перед ним завданнями, член РСГС Володимир Погребняк зазначив, що керівництво й судді розуміють поставлені перед ними завдання, змогли самоорганізуватись і налагодити стажування суддів. «Суд працює з грудня 2010 р., але він уже зайняв гідне місце серед інших апеляційних господарських судів», - резюмував доповідач. Крім того, він зауважив, що й до організації роботи Господарського суду Хмельницької області суттєвих зауважень немає. «Недоліки є, але вони мають не системний характер», - наголосив В.Погребняк, додавши, що «в цілому тандем голови й заступника склався».

Заслухавши інформацію «ревізорів», РСГС констатувала, що організація діяльності перевірених судів у 2011-2012 рр. в цілому була на належному рівні. Поряд з іншим, рада створила робочу групу, яка відвідає Севастопольський апеляційний господарський суд. На перевірку поїдуть О.Удовиченко, Т.Оленич та В.Погребняк. Зі складом групи, що ­візьме курс на «ревізію» судів Одеського округу, члени РСГС домовились визначитись пізніше.

Потенційна загроза

Якщо організація внутрішньої діяльності госпсудів стурбованості не викликає, так не можна сказати про «зовнішні загрози». «Коріння» цього питання - у зверненні Головного управління Державної казначейської служби м.Севастополя до Севастопольського апеляційного госпсуду з вимогою провести оцінку діяльності головного бухгалтера САГС. Адже до повноважень ДКС належить кон­т­роль за бухгалтерським обліком у бюджетних установах, зокрема шляхом погодження кандидатури головного бухгалтера й проведення оцінки його діяльності.

Контроль за використанням кош­тів держбюджету, на переконання Ю.Власова, належить до внутрішніх питань роботи судової влади. «В цьому руслі оцінка казначейством діяльності бухгалтера суду - це фактично форма контролю органу виконавчої влади над працівником судової влади, що потягне вплив і втручання в судову діяльність», - зазначив володар мантії. Враховуючи, що конституційні принципи незалежності судової влади мають більшу юридичну силу, ніж норми бюджетного законодавства, такий порядок, на думку Ю.Власова, не повинен поширюватися на головних бухгалтерів судів. З ним погодився й очільник РСГС: «Це звернення - привід поглянути на проблему більш широко й глибоко».

Ураховуючи «потенційну загрозу впливу на суддів», РСГС доопрацює відповідний проект рішення й звернеться до Ради суддів України з пропозицією розглянути це питання та висловити свою позицію з цього приводу.

«Будь-яка робота потребує вдосконалення» - таку думку під час засідання ради висловив О.Удовиченко. Так, для вдосконалення методичних рекомендацій щодо вивчення організації діяльності судів РСГС створена робоча група, яку очолить В.Погребняк. Також до групи ­увійшли суддя Одеського апеляційного господарського суду Валерій Картере та член РСГС Т.Оленич. Шляхи вдосконалення методичних рекомендацій, що будуть запропоновані членами робочої групи, домовились обговорити на засіданні, яке відбудеться наприкінці травня - на початку червня. Тож РСГС не змусить довго чекати на нові рішення...