Вищий господарський суд України
Радіостанція "Голос столиці". Експерт оцінив запровадження процедури онлайн-банкрутства 27.01.2014

Новий закон про офіційне оприлюднення відомостей у справах про банкрутство радіостанція «Голос Столиці» обговорила зі старшим партнером адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростиславом Кравцем.

Тепер на сайті Вищого господарського суду України буде оприлюднено інформацію про справи, які стосуються банкрутства. Суди будуть повідомляти про прийняття заяви, процедуру санації боржника, і після цього - порушення провадження у справі про банкрутство.

Старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець в ефірі радіо «Голос Столиці» позитивно оцінив це нововведення.

 

«Голос Столиці»: Чи полегшить офіційне оприлюднення відомостей про справи з приводу банкрутства моніторинг зацікавленими особами?

 

Ростислав Кравець: Так, я вважаю, що це питання потрібно було вирішити вже досить давно, тому що дійсно існувала досить неприємна ситуація, коли кредитори боржника взагалі не знали, що існує така справа про банкрутство, і в свою чергу не встигали подати відповідні заяви. Відповідно, суд не включав їхню заборгованість до складу загальної заборгованості, і відмовляв в задоволені позову, навіть якщо у боржника було якесь майно. Фактично, кредитори втрачали можливість повернути хоч якусь частину цієї заборгованості, яка виникла в юридичної особи, що визнана банкрутом. Наразі ця ситуація трохи полегшиться.

Ще одне зручне нововведення полягає в тому, що самі боржники, а також організатори аукціонів мають можливість публікувати на сайті свої об'яви щодо проведення аукціонів, продажу цього майна, проведення зборів вексельної комісії і відповідні об'яви, пов'язані зі справою про банкрутство. Це значно полегшить, а також дасть можливість кредиторам боржника повернути хоча б частину коштів, яку цей боржник винний.

 

«Голос Столиці»: Тобто оприлюднення повідомлень про банкрутство буде ефективним?

 

Ростислав Кравець: Так, хоча до цього часу потрібно було їх оприлюднювати і в ЗМІ. Однак у багатьох випадках ці вимоги судами не дотримувалися, і фактично в ЗМІ могла з'явитися об'ява вже після того, як боржник був визнаний банкрутом, і після того, як взагалі закінчився термін на прийняття будь-яких вимог від кредиторів. Наразі цю ситуацію фактично унеможливили, тому що усі об'яви мають знаходитися в цьому створеному реєстрі.

 

«Голос Столиці»: Чи може це нововведення ускладнити реалізацію шахрайських схем, які використовують недобросовісні підприємці для обману партнерів кредиторів?

 

Ростислав Кравець: По-перше, всі справи про банкрутство вже будуть в одному місці. Крім того, є чітко передбачений законодавством обов'язок публікувати там фактично повний хід справи про банкрутство, а також об'яви, що унеможливить зловживання з боку певних ліквідаторів, арбітражних керуючих, які не повідомляють, чи приховують певні дані щодо боржників, щодо наявності в них кредиторів в суді.

За інформацією Вищого госпсуду, доступ до офіційно оприлюднених оголошень про банкрутство цілодобовий і вільний, а також не обмежений територією України.

Раніше в інтерв'ю радіостанції «Голос Столиці» юрист Андрій Клименко, коментуючи нове рішення Верховного суду щодо процедури банкрутства, заявив, що банкрутство не врятує юрособу від кредитних зобов'язань.