Вищий господарський суд України
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов взяв участь у роботі "круглого столу" на тему "Судова реформа в Україні в часи великих змін" 03.10.2014

2 жовтня 2014 року відбувся "круглий стіл" на тему "Судова реформа в Україні в часи великих змін", організований щотижневим професійним виданням "Юридична газета" спільно з юридичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У роботі заходу взяли участь: Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов; судді Верховного Суду України - Лілія Григор'єва, Вищого адміністративного суду України - Михайло Цуркан, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ - Ольга Ступак; завідувач кафедри господарського права і процесу Одеської національної юридичної академії, доктор юридичних наук, професор Олег Подцерковний; керівник групи експертів Проекту ЄС "Підтримка реформ в сфері юстиції в Україні" Віргіліус Валанчус; представники провідних юридичних фірм та адвокатських об'єднань.

У своєму виступі Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, зокрема, наголосив, що під час проведення реформи необхідно опиратися на напрацьований досвід та враховувати нинішні реалії. "Для нас головне - не втратити ті досягнення, яких ми досягли за 23 роки незалежності. Якщо проаналізувати історію, то ми знаходимося в стані судової реформи ще з 90-х років. Сьогодні дійсно необхідно створити ефективну судову систему, не обмежуючись якимось декларативними моментами, перейменуваннями тощо. Перш за все треба змінити ставлення суддів до своєї роботи, і, як позитивний результат, зміниться і ставлення суспільства до суду", - переконаний Богдан Львов. При цьому він зауважив, що це неможливо зробити лише в межах судової влади. "Якщо суспільство не буде змінюватися, то найбільш прогресивні кроки в цьому напрямку через деякий час будуть просто даремними. Тому тільки спільно ми можемо змінити суспільство і суди".

Крім того, дуже важливим моментом при проведенні судової реформи очільник ВГСУ вважає повну перевірку суддів та їх переатестацію. При цьому він переконаний, що розпочинати її треба не з районних судів, а з вищих, оскільки результати їх діяльності мають більший вплив на розвиток судової системи України.

У свою чергу, суддя Верховного Суду України Лілія Григор'єва висловила переконання, що в Україні не повинна існувати чотириланкова судова система, яка фактично дозволяє подвійну касацію, та наголосила на необхідності уніфікації процесуальних кодексів. Крім того, за її словами, навантаження на суддів у господарських і адміністративних судах є суттєво нижчим, ніж у загальних.

Проте така позиція не знайшла підтримки серед учасників заходу. Так, на думку присутніх суддів, порівнювати різні категорії справ некоректно, адже розгляд багатьох категорій господарських справ, наприклад, багатотомних справ з питань банкрутства, потребує дуже значних витрат часу і зусиль. Ще одне питання: де знайти необхідну кількість фахівців для кожного районного суду та чи це потрібно?! З цього приводу Богдан Львов, зокрема, зауважив, що навіть у господарських судах украй мало фахівців, які можуть з належною якістю розглядати певні категорії справ, наприклад, спори щодо інтелектуальної власності. Ще одна проблема, яка виникне у разі ліквідації спеціалізованих судів, - суттєве збільшення надходжень справ до Верховного Суду України, якому доведеться виконувати роботу вищих інстанцій. Як наслідок, справи роками чекатимуть своєї черги на розгляд.

Разом з тим керівник групи експертів Проекту ЄС "Підтримка реформ в сфері юстиції в Україні" Віргіліус Валанчус поінформував присутніх, що однією із складових проекту "Стратегія реформи сектору юстиції", над яким вони зараз працюють, є "Стратегія розвитку судової влади", яка, зокрема, передбачає реформування судової системи зсередини та заходи щодо підвищення довіри суспільства до неї.

Під час активної дискусії учасники заходу порушували також питання доцільності вирівнювання розміру судового збору між різними юрисдикціями; підвищення ролі адвокатури в процесі досудового вирішення спорів; необхідності зміни підходів та механізмів підготовки суддівських кадрів та персональної відповідальності суддів тощо.

На пропозицію присутньої юридичної спільноти організатори "круглого столу" пообіцяли частіше проводити такі заходи з метою обговорення найбільш гострих та актуальних питань у сфері юриспруденції.

 

Відділ міжнародно-правового співробітництва та зв'язків зі ЗМІ