Вищий господарський суд України
Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов виступив на ІІІ Судовому форумі асоціації правників України 06.10.2014

Третього жовтня 2014 року відбувся ІІІ Судовий форум асоціації правників України. Програма форуму складалася з чотирьох сесій: "Реформа судової системи", "Забезпечення єдності судової практики як запорука покращення інвестиційного клімату України", "Цивільне та господарське судочинство", "Судовий процес із міжнародним елементом".

Вищий господарський суд України на форумі представляли Голова ВГСУ Богдан Львов, заступник Голови ВГСУ Геннадій Кравчук, судді ВГСУ Інна Алєєва, Борис Грек, Алла Демидова, Володимир Дерепа, Олексій Євсіков, Віталій Корсак, Віктор Москаленко, Ірина Панова, Володимир Поліщук, Ольга Попікова, Світлана Самусенко, Олександр Сибіга.

Також у заході взяли участь заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Євген Літвінов, суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, керівник групи експертів проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні", Голова Верховного адміністративного суду Литви (2002-2008 рр.) Віргіліюс Валанчюс, провідні юристи та науковці.

Виступаючи з вітальною промовою, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов зазначив, що після формування парламенту і кваліфікаційно-дисциплінарних органів судової системи буде презентовано проект законодавчих змін у судовій владі. Крім того, він повідомив про намір Президента України створити координаційний орган для узгодження законопроектних напрацювань і реформ у суміжних сферах.

Після офіційної частини учасники форуму перейшли до панельної дискусії на чолі з модератором - головою організаційного комітету форуму Анною Огренчук, де обговорили питання судової реформи, суддівського самоврядування, механізмів притягнення до відповідальності і забезпечення незалежності суддів, реалізації закону про відновлення довіри до судової влади.

Під час дискусії Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, апелюючи до норм Основного закону, які встановлюють принцип спеціалізації судів, висловив своє бачення щодо можливих змін у судовій системі. На його думку, зміна форми і структури, не чіпаючи суті, не дасть бажаного результату. Як приклад він навів ліквідацію військових судів, що призвело лише до негативних наслідків. Водночас на користь спеціалізації судів свідчить і європейський досвід, але його не потрібно копіювати, а створити кращий на основі власного.

Головним аргументом щодо збереження господарської юрисдикції Голова ВГСУ назвав 23 роки плідної праці, професійну підготовку суддів і найкоротші строки розгляду справ. За його словами, не варто також забувати про вкладені кошти у створення системи документообігу, діловодства, на спецпідготовку суддів.

На переконання очільника ВГСУ, найбільш актуальними для суспільства реформами є переатестація суддів, перевірка їхньої професійної підготовки, відновлення кваліфікаційних класів, цілковита зміна кадрового відбору, нівелювання втручання чиновників у процес відправлення правосуддя, підвищення відповідальності за неповагу до суду.

Важливим моментом при проведенні судової реформи Богдан Львов вважає ретельну перевірку суддів, результати якої потрібно оприлюднити для громадськості. До того ж він зауважив, що розпочинати її потрібно не з районних, а з вищих судів.

Насамкінець очільник ВГСУ висловив переконання, що судова система здатна на "самоочищення", без якого неможливо відновити довіру до судової влади.

 

Відділ міжнародно-правового співробітництва та зв'язків зі ЗМІ