Вищий господарський суд України
Судді ВГСУ взяли участь у ІІІ Міжнародному судово-правовому форумі "Судова реформа в Україні: європейський вектор" 20.03.2015

19-20 березня 2015 року традиційно у Кловському палаці відбувся ІІІ Міжнародний судово-правовий форум "Судова реформа в Україні: європейський вектор", організований газетою "Юридична практика", Верховним Судом України, Проектом ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні" та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

Тема цьогорічного форуму обрана не випадково, адже питання удосконалення діяльності вітчизняної судової системи в контексті європейських прагнень України зараз актуальне як ніколи.

У роботі форуму взяли участь міжнародні експерти - фахівці з питань імплементації європейських стандартів у судових системах Фінляндії, Литви, Польщі та інших держав, члени робочої групи з підготовки проекту Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом; представники судової системи (судді судів різних інстанцій та юрисдикцій, члени Ради суддів України і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України), народні депутати, партнери провідних юридичних фірм, представники адвокатського корпусу і прокуратури, відомі вчені. Вищий господарський суд України на форумі представляли Голова ВГСУ Богдан Львов, заступник Голови ВГСУ Геннадій Кравчук, суддя, секретар ІІІ судової палати Ірина Панова, судді Віталій Корсак та Олена Яценко.

Виступаючи на заході, заступник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов розповів про подальші кроки в рамках проведення судової реформи, зокрема, про внесення змін до процесуального законодавства, включаючи чітке розмежування юрисдикцій, уніфікацію процесів і гармонізацію їх з правовими нормами ЄС, посилення ролі альтернативного врегулювання спорів. Окремим блоком було названо запровадження електронного правосуддя.

Що ж до структури судової системи, то Олексій Філатов вважає за можливе перехід до триланкової судової системи лише за умови, що кількість справ дасть змогу Верховному Суду України виносити ухвали у прецедентних справах, задавати напрямок розвитку судової практики, вирішувати найбільш важливі для формування такої практики питання, тобто виконувати ефективно ті завдання, які реалізують верховні суди у країнах - членах ЄС.

У свою чергу, Голова ВГСУ Богдан Львов у доповіді щодо питань взаємодії між судами різних юрисдикцій та напрацюванні єдиної практики підкреслив, що кожна держава, незалежно від форми правління і державного устрою, ставить за мету побудову єдиної судової системи, яка гарантувала б єдність судової практики і стабільність розвитку суспільства. "Україна визнає пріоритетним продовження судової реформи, спрямованої на реалізацію права кожного на незалежний і справедливий суд, утвердження принципів верховенства права і правової визначеності, що визнається найважливішим для забезпечення довіри до судової системи", - зазначив доповідач.

На переконання очільника ВГСУ, побудова судів за принципом спеціалізованих юрисдикцій створює необхідні передумови для їх ефективної діяльності, надає додаткові гарантії справедливого правосуддя, покращує якість та оперативність вирішення спорів. Водночас розгалуженість судових юрисдикцій вимагає від держави і судів запровадження механізмів забезпечення єдності судової практики, прогнозованості правозастосування.

Щодо найбільш оптимальної моделі судової системи для запозичення Україною, то, на думку Голови ВГСУ, не існує єдиного взірця, на який би ми могли орієнтуватися, адже у більшості європейських країн вони будуються по-різному. Проте принциповим є те, що європейські вимоги зосереджені не на побудові судових систем, а саме на результатах їх функціонування. Тож у держав є власний вибір стосовно того, в який спосіб досягти результативності, ефективності системи правосуддя і яких найбільш доцільних та оптимальних заходів для цього вжити.

Суддя, секретар ІІІ судової палати ВГСУ Ірина Панова взяла участь у роботі паралельної секції, присвяченої питанню господарського процесу, та розповіла про функції господарського суду в процедурах банкрутства. Спори про банкрутство, кількість яких зростає, на думку доповідача, відображає економічну дійсність у державі. Вона звернула увагу на те, що банкрутство розглядається лише у господарських судах, завдання яких полягає у збалансуванні інтересів усіх сторін: боржника, кредитора та зацікавлених осіб.

Ірина Панова також нагадала, що за останні роки законодавча база змінювалася тричі. Важлива новела: усі майнові претензії і навіть трудові спори з боржниками розглядають господарські суди. Практика за новим законом лише формується.

 

Відділ міжнародно-правового співробітництва та зв'язків зі ЗМІ