Вищий господарський суд України
ВГСУ та Генеральна Дирекція Європейської Комiсiї з питань політики сусідства i розширення переговорів провели спільний семінар щодо захисту конкуренції органами правосуддя 02.12.2016

В рамках Інструменту TAIEX відбувся дводенний семінар щодо захисту конкуренції органами правосуддя, організований Генеральною Дирекцією Європейської Комiсiї з питань політики сусідства i розширення переговорів та Вищим господарським судом України. 

Мета зустрічі – запозичення європейського досвіду з імплементації та практичного застосування судами законодавства, пов'язаного із захистом конкуренції, ознайомлення із судовою практикою розгляду справ зазначеної категорії.

Генеральну Дирекцію Європейської Комiсiї з питань політики сусідства i розширення переговорів представляли Діана Унгуряну (Національний інститут магістратури, Румунія), Мірта Kaпурал (Агентство із захисту конкуренції, Хорватія), Міхаіл Бусу (Рада з питань конкуренції, Румунія), Якоб де Вільде (старший суддя, Суд м. Роттердам, Нідерланди).

Від Вищого господарського суду у заході взяли участь Голова ВГСУ Богдан Львов, заступник Голови ВГСУ Сергій Могил, судді ВГСУ Володимир Поліщук, Валентин Палій, керівник апарату ВГСУ Наталія Пляс, начальник відділу забезпечення роботи Голови та заступників Голови ВГСУ Тетяна Воляновська, начальник Управління забезпечення роботи другої судової палати Леся Зуєвич, начальник Управління забезпечення роботи четвертої судової палати Олексій Іванов, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва та зв'язків зі ЗМІ Максим Нарольський, начальник відділу вивчення та узагальнення судової практики Олександра Сколота, а також інші працівники апарату ВГСУ.

У семінарі також взяли участь Голова Правління Фонду розвитку конкуренції Сергій Цівкач, співголова Експертної ради Фонду розвитку конкуренції Олександр Мельниченко, радник Голови АМКУ Даніїл Федорчук та судді місцевих і апеляційних господарських судів.

З вітальними словами виступили Голова ВГСУ Богдан Львов та заступник Голови ВГСУ Сергій Могил.

Як зазначив у своїй доповіді Богдан Львов, для розвитку громадянського суспільства необхідні здорова конкуренція та справедливий суд. За його словами, на відміну від багатьох інших законодавчих актів, які тяжіють до детальної регламентації, законодавство України щодо захисту економічної конкуренції відповідає світовим стандартам. Водночас основна проблема полягає не в якості законодавчих норм, а в недостатньому досвіді їхнього застосування.

Голова ВГСУ також підкреслив, що питання стосовно розмежування юрисдикції у справах за участю органів АМКУ, на жаль, залишається дуже актуальним. Адже протягом 2008-2015 років їх розглядали як адміністративні, так і господарські суди. За цей час судді втрачали спеціалізацію, досвід, якісні показники роботи, а від цього страждали і суб’єкти господарювання. І лише у 2015 році ВСУ закріпив юрисдикційну приналежність таких спорів виключно за господарськими судами.  

На завершення свого виступу Богдан Львов ознайомив присутніх із статистичними даними щодо надходження до господарських судів України справ, однією з сторін в яких є органи АМКУ.

"За 9 місяців 2016 року місцевими господарськими судами України розглянуто 516 справ щодо застосування конкуренційного законодавства. Апеляційними господарськими судами розглянуто 224 такі справи. Що ж стосується Вищого господарського суду України, то показники розгляду справ щодо застосування законодавства у сфері конкуренції за 9 місяців 2016 року збільшилися на 7% у порівнянні з відповідним періодом 2015 року та становлять 144 справи (у 2015 році – 135)", – зазначив очільник ВГСУ.  Крім того, більшість позовних вимог стосувалися визнання недійсними рішень АМКУ.

Під час заходу учасники семінару обговорили питання щодо відносин між національними органами з питань конкуренції та національними судами в державах-членах Європейського Союзу, зокрема, в Нідерландах, Хорватії та Румунії, а також труднощів запровадження законодавства із захисту конкуренції в Європі. Крім того, розглянуто процедурні аспекти об'єднання підприємців (картелів), визначення відповідного ринку; зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку; дотримання правил конкуренції державними та приватними установами, кількісне вираження збитків, встановлення штрафів і санкцій.

 

 

Відділ міжнародно-правового співробітництва та зв'язків зі ЗМІ