Вищий господарський суд України
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ від 17.06.93 р. N 06-4/682 Про позитивний досвід роботи арбітражного суду Республіки Крим 17.06.1993

ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

Арбітражні суди України відповідно до вимог ст. 32 Закону України "Про арбітражний суд" координують свою профілактичну діяльність з іншими правоохоронними органами, зокрема, з органами прокуратури.

Активні контакти з прокуратурою склались в арбітражному суді Республіки Крим. Зосередивши увагу на актуальних для даного регіону питаннях, арбітражний суд Республіки Крим разом з місцевими органами прокуратури систематично використовує весь комплекс притаманних йому форм і методів впливу на стан справ з охороною навколишнього середовища.

Протягом двох попередніх років арбітражний суд разом з прокуратурою неодноразово узагальнював причини виникнення порушень законодавства про охорону природи, розглядав пов'язані з ними справи безпосередньо на підприємствах, звертався з повідомленнями та окремими ухвалами на адресу керівників тих підприємств, які найчастіше припускаються таких порушень, брав участь у міжвідомчих нарадах та семінарах з цих питань тощо.

Разом з прокуратурою Республіки Крим було видано інформаційного листа про практику відшкодування збитків, завданих порушеннями законодавства про охорону природи, яким прокурорам міст і районів, а також міжрайонним природоохоронним прокурорам Республіки Крим запропоновано, зокрема, активізувати роботу, пов'язану з поданням позовів в інтересах контролюючих органів та державних підприємств.

Спільні заходи арбітражного суду і прокуратури Республіки Крим приводять до певних позитивних результатів. Так, після проведення у м. Феодосія міжвідомчої наради керівників зацікавлених служб та подання прокуратури на ім'я Ради міністрів Республіки Крим щодо фактів скиду в Чорне море неочищених побутових стоків лікарнями міста в план капітального будівництва УКБ Феодосійського міськвиконкому було включене спорудження каналізаційно-насосної станції, розроблена нова проектно-кошторисна документація та виділені необхідні кошти.

Неодноразово стягувались збитки за забруднення Чорного моря в районі Алупкінського палацу, за фактами забруднення моря порушувалася кримінальна справа, після чого було розпочато будівництво другої нитки технологічного трубопроводу.

Внаслідок стягнення з підприємств збитків за забруднення атмосферного повітря та відшкодування їх за позовами прокурорів за рахунок винних осіб, викиди шкідливих речовин у повітря скоротились у 1992 р. на 14 тис. тонн, а скиди неочищених чи недостатньо очищених стоків у Чорне море та інші водойми Криму - на 12500 тис. кубометрів. Тільки за позовами прокурорів, пов'язаними з забрудненням водойм, стягнуто в 1992 р. 5,8 млн. крб. збитків.

Оцінюючи позитивно проведену арбітражним судом Республіки Крим роботу та враховуючи актуальність питань додержання природоохоронного законодавства для України, повідомляємо про викладене для використання у повсякденній роботі.