Вищий господарський суд України
ЗАЯВА ПРЕС-СЛУЖБИ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ: "БРЕХНЕЮ СВІТ ПРОЙДЕШ, ТА НАЗАД НЕ ВЕРНЕШСЯ…" 13.05.2010

Гострі й злободенні розмови в соціумі та реальне наближення судово-правової реформи внесли сум'яття - інколи справжній переполох! - у свідомість і поведінку деяких суддів, зокрема - Верховного Суду України .

Особливо показовим у цьому плані є лист усім народним депутатам країни Голови судової палати у господарських справах ВСУ Валентина Барбари, спричинений, як виявилося, підготовленим до другого читання й рекомендованим 31 березня цього року Комітетом Верховної Ради з питань правосуддя до прийняття парламентом проекту Закону "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України" (реєстр. № 0893).

Чому така реакція, якої раніше ніколи не було - ні за масштабністю, ні за агресивністю, ні за оперативністю, ні за нечесністю? І все заради одного - за всяку ціну врятувати службовий авторитет ВСУ (читайте - згаданої вище палати) щодо так званої "повторної касації" у Верховному Суді постанов та ухвал Вищого господарського суду України.

Про те, що повторна касація була неконституційною, чітко й однозначно заявив у своєму рішенні з цього приводу 11 березня 2010 року Конституційний Суд України. Що найсильніше "здетонувало" у цій ситуації - рішення КС чи згаданий вище законопроект у Верховній Раді, котрий вже пройшов перше читання і одержав підтримку народних депутатів - важко сказати, але факт полохливої реакції залишається фактом. Швидше всього, обидва ці моменти несподівано різко вплинули на поведінку й службову порядність Голови судової палати В. Барбари.

Щоправда, і раніше із стін ВСУ виходила через окремих "довірених осіб" тенденційна (недобросовісна, лицемірна, неправдива, свідомо збиваюча з пантелику) статистика саме щодо "повторної касації" у виконанні Верховного Суду. Періодично у пресі з'являлася умисно принизлива для колективу суддів ВГСУ інформація, в якій процент скасованих Верховним Судом постанов та ухвал ВГСУ довільно "виставлявся" на який завгодно рівень - скажімо, від 70 до 90 процентів. Не раз шокувало читачів та громадськість подібними цифрами і керівництво ВСУ. Однак вітчизняний суддівський корпус і обізнана юридична громадськість знали: це перебільшення, насправді за останні роки процент скасованих постанов і ухвал від загальної кількості рішень ВГСУ складав усього від 1,4 до 1,9 (а в 2009-ому - лише 1,2 процента). Всі розуміли: умисно гіпертрофована "компроматна" статистика щодо Вищого господарського суду мусила "працювати" саме на рейтинг, імідж та дутий авторитет Судової палати у господарських справах ВСУ, котрій полюбилася повторна касація, доводячи тим самим свою "унікальну" важливість і необхідність у вітчизняному правосудді...

 

 

Проте однозначне березневе рішення КС щодо повторної касації як такої та рекомендований до другого читання законопроект у парламенті, очевидно, вибили керівника цієї палати з психологічної рівноваги остаточно: уже в офіційному листі всім народним депутатам суддя В. Барбара заявив (цитуємо): "Так, кожного року Верховним Судом України фактично скасовується до 30 відсотків постанов і ухвал цього вищого спеціалізованого суду."

Ця офіційна, але брехлива і непорядна заява, котру надрукували (для сенсаційної вагомості!) окремі ЗМІ, - це вже не пустотливі жарти. Не якийсь там банальний емоційний "викид компромату" у пресу через довірених осіб; це пряма образа професійної честі й гідності та службової репутації великого колективу суддів ВГСУ. А по суті - це ще й відверта спроба ситуаційного ретроградства у правосудді.

Означений лист, брехлива статистика від В. Барбари і його непорядна позиція, побудована на цій статистиці, безперечно, вимагають від усіх належної реакції. Оскільки в даному випадку переслідується мета - через введення в оману народних депутатів, котрі будуть згодом голосувати за важливий законопроект в другому читанні, - спровокувати їх на несприйняття проекту Закону та введення роботи всього парламенту у фальшиве русло. Спроба ще раз завести всіх в оману. А відтак - залишення своєї палати у статусі-кво, в колишній "іпостасі", такій милій та звичній. І ніяка судово-правова реформа, виявляється, вже непотрібна! Все, виявляється, і так добре! Нечесно, брехливо, але "добре"...

Зважаючи на викладене, прес-служба ВГСУ уповноважена заявити через вітчизняні ЗМІ: шановні народні депутати, які одержали лист, читачі та редактори ЗМІ, котрі опублікували лист В. Барбари! Не вірте цинічній брехливій статистиці щодо "30 відсотків скасованих щороку постанов і ухвал ВГСУ" - таких випадків уже 2 роки поспіль менше ніж півтора відсотки; не піддавайтесь оманливості й нечесності позиції цього судді, вона підпорядкована зовсім не загальним суспільно-економічним інтересам чи інтересам правосуддя.

Брехня і підтасовка статистики заради дутого авторитету Судової палати Верховного Суду - абсолютно негідний метод, що не дасть нікому позитивного результату.

Наполохавшись судово-правової реформи, що починається, суддя В. Барбара, схоже, сам не відає, що творить (зокрема, відверто вводячи в оману народних депутатів, всіх до єдиного, та провокуючи їх таким чином голосувати проти важливого Закону України).

Саме тому ЗМІ, котрі повірили й надрукували зазначений лист, просимо розмістити дану заяву, пам'ятаючи про народну поговірку: брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся...

 Прес-служба ВГСУ